KOBİ ler belkide tarihte en fazla bu zamanda  risk yönetimine önem vermesi gereken bir dönemde  işlerini,  çalışanlarını,  ürünlerini,  müşterilerini,  rekabeti , bankalarını, tedarikçilerini, maliyetlerini, karlılıklarını, alacaklarını ,teknolojiyi, inovasyonu verimlilik içinde yönetirken tüm bunları aynı zamanda rasyonel bir risk yönetim ve optimizasyonu ile yapmak zorundalar. Devamlılık ve istikrarı sağlamak  ancak bu risk yönetiminin etkin yönetimi ile olanaklı olan bir dönemdeyiz.

bcdturkey Risk Management and Consulting cropped Risk Yönetimi Kobi Danışmanlık

İhracat yaptığınız yada hammadde aldığınız ülkelerde bir anda rejimler değişebilmekte , iç karışıklar çıkabilmektedir. Diğer tarafta enerji maliyetleri öylesine hızlı değişmekte ki tüm üretim maliyetleri  ve satış karlılıkları alt üst olabilmektedir.  İç pazarda da özellikle nakit dönmemesi sıcak para üretemeyen sektörlerde tıkanmalara ve sorunlara yol açmaktadır. KOBİ lerin finansman maliyet ve kaliteleride hem kendilerinden hemde banka ve finans kaynaklı olarak istenen seviyede olamamaktadır.

İkinci Dünya savaşı sonrası Almanya ve Japonya’nın gelişimin arkasında ise KOBİ lere bedeli devlet tarafından destek olarak karşılanan KOBİ Danışmanlık müessesesin tesis edilmiş olması yatmaktadır. Her KOBİ nin bir danışmanı KOBİ nin kendi işine net odaklanırken farklı bilgi ve birikim gerektiren konularda zarar görmesini engelleyecek zamanında ve etkin desteğide almasını sağlamıştır. Sonuç günümüz ekonomisinde söz konusu ülkelerin kişi başı gelir seviyesi ile Dünya ekonomisinde aldıkları yer olarak tezahür etmiştir.

BCD nin felsefesininde temelini oluşturan bu olgu ile hem firmamızın, hem KOBİ lerin işbirliği ile  ülke ekonomisinin geniş anlamda önemli yararlar sağlayacağını biliyor ve umuyoruz… Dediğimiz gibi ‘’ Birlikte fark yaratmaya değer ‘’

↓